Titri sarunu festivālā LAMPA 2023.gadā

12. jūnijs. 2023

Nu jau vairākas reizes populārajā sarunu festivālā LAMPA tiek izmantota teksta reāllaika transkripcija. To nodrošina valodu tehnoloģiju uzņēmums “Tilde”. Runātais teksts tiek pārveidots tekstā, kas lasāms uz ekrāna. Šo reāllaika transkripciju bija paredzēts nodrošināt sarunām, kuras norisinājās uz skatuvēm DOTS, UZZIBSNĪ un APGAISMO.

Vislielākā skatuve festivālā ir DOTS. Šeit bija izaicinājums atrast, kur tie subtitri ir. Izrādījās, ka zem zilā ekrāna, pašā apakšā. Piecas rindiņas. Burti pietiekami lieli, lai malējās rindas priekšā sēdošie varētu saskatīt. Teksta kvalitāte? Kā nu kuro reizi.

Titri

Interesanti, kāpēc tik liela vieta tika atvēlēta statiskam uzrakstam, bet dinamiskajam – tik maz?

Titri

Skatuvē UZZIBSNĪ ekrāna novietojums bija tādā leņķī pret skatītājiem, ka teksts salasāms tikai no pirmās rindas vidus. Burtiņi sīki. Te noteikti ekrānu vajadzēja novietot savādāk un burtus palielināt. Blakus titriem bija arī surdotulkojums, kurš vājdzirdīgajiem nav vajadzīgs.

Titru

APGAISMO bija trešā skatuve, kur paredzēta reāllaika transkripcija. Bet ne visām sarunām. Kā uzzināt, kurām būs titri, kurām nebūs? Varētu to norādīt plakātā pie skatuves, taču tur tādas informācijas nebija. Lai uzzinātu par titriem, bija jāskatās mājaslapā. Taču APGAISMO skatuvē ekrāna novietojums bija vislabākais, teksts bija redzams no lielāka attāluma.

Titri

Daudzas sarunas tika rādītas LMT. televīzijā. Arī tās, kurās bija reāllaika transkripcija. Taču subtitrus redzēt nevarēja, jo titru ekrānu rādīja no liela attāluma. Ja rādīja runātāju tuvplānus, tad titri nebija redzami vispār. Surdotulks bija, bet vājdzirdīgie tika ignorēti.

Titri LMT

Vēlāk, atgriežoties pie UZZIBSNĪ skatuves, varēja redzēt, ka titri aizņēma vairāk vietas uz ekrāna un bija labāk saskatāmi.
Vairākas replikas par reāllaika subtitrēšanas problēmām tika ierakstītas tviterī. Festivāla rīkotāji tās acīmredzot izlasīja, jo parādījās atbilde:

Sarunu festivāls LAMPA @FestivalsLAMPA Replying to @Sadzirdi Paldies par informāciju, iekļaujoša vide mums ir ļoti būtiska, tā ir viena no LAMPA vērtībam, atvainojamies par nepatīkamo pieredzi un ņemsim vērā jūsu sacīto, rīkojot nākamos festivālus.
Kaut nu tā būtu! Šī nav pirmā reize, kad norādījām uz nepilnībām, bet iepriekš tās palika neievērotas.
Raksts par reāllaika teksta transkripciju festivālā LAMPA 2021. gadā: Reāllaika teksta transkripcija sarunu festivālā LAMPA – Jaunumi – Sadzirdi.lv

 

Režīmi ar pastiprinātu kontrastu

Aa
Aa
Aa