Pēc 11 gadus ilgas tiesāšanās Apeirons panāk labvēlīgu spriedumu tiesvedībā ar Rīgas domi

12. jūlijs. 2023

Invalīdu un viņu draugu apvienība "Apeirons" pēc 11 gadus ilgas tiesāšanās panākusi sev labvēlīgu spriedumu tiesvedībā ar Rīgas domes (RD) Pilsētas attīstības departamentu (PAD) par vides pieejamības prasību ievērošanu Latvijas Mākslas akadēmijai piederošajā ēkā Kalpaka bulvārī 13, Rīgā.

Strīds saistīts ar akadēmijas piebūves rekonstrukciju, kas izmaksāja vairāk nekā vienu miljonu eiro.

Daļa finansējuma nāca no Eiropas fondiem, tostarp ar mērķi nodrošināt iespēju akadēmijā mācīties arī personām ar funkcionāliem traucējumiem.

Nododot ēku ekspluatācijā, “Apeirons” konstatēja vairāk nekā desmit vides pieejamības normatīvu pārkāpumus, piemēram, cilvēkiem ar kustību traucējumiem nebija paredzētas higiēnas telpas, tualetes; uzbrauktuves jeb pandusi, kas palīdz cilvēkiem ratiņkrēslos droši nokļūt no viena stāva uz otru, bija trīs reizes stāvākas. Fiksēti arī citi pārkāpumi.

Sarunas tolaik neesot bijušas veiksmīgas, tāpēc tika uzsākta tiesvedība. Zināms, ka vēl 2020. gadā Administratīvā apgabaltiesa prasību nodrošināt vides pieejamību Mākslas akadēmijā noraidīja. Tolaik apgabaltiesa norādīja, ka jāņem vērā tas, ka šajā gadījumā nevis celta jauna, bet rekonstruēta esoša ēka, attiecīgi vides pieejamības prasības atšķiras, un tiesas ieskatā piedāvātais risinājums, lai arī pilnībā nenodrošina piekļuvi patstāvīgi, ir adekvāts un saprātīgs. “Apeirons” šo spriedumu pārsūdzēja.

Nu, 11 gadus pēc tiesas procesa sākšanas, Augstākā tiesa ir spriedusi RD PAD uzdot Latvijas Mākslas akadēmijai nodrošināt vides pieejamības prasību ievērošanu tai piederošajā ēkā.

Apvienības “Apeirons” valdes priekšsēdētājs Ivars Balodis norādīja, ka Eiropas fondu finansējuma piešķiršanas mērķis bijis palielināt iespējas cilvēkiem ar invaliditāti studēt augstākās izglītības iestādē, šajā gadījumā – Latvijas Mākslas akadēmijā.

“Bet 11 gadi, tas, man liekas, ir milzīgi garš process,” pauda Balodis. “Arī Augstākās tiesas senāts vienā no pēdējām sēdēm šajā lietā atzina, ka viņam bija [pieejams] blakus lēmums, ka uzraudzības kontroles mehānisms vides pieejamības jomā neatbilst ne starptautiskajiem standartiem, ne arī Latvijas likumdošanai.”

Balodis norādīja, ka, viņaprāt, ir mulsinoši, ka tiesa nespēj vairākus gadus lietā pieņemt lēmumu:

“Man šķiet, ka bieži vien nospēlē vairāk tādi argumenti, kā izkulties no šīs situācijas, nevis kā nodrošināt normālu pieeju un normālas iespējas visiem cilvēkiem līdzvērtīgi mācīties.”

Apvienības “Apeirons” valdes priekšsēdētājs atklāja, ka apvienība sākotnēji nebija gatava 11 gadus ilgam tiesas procesam, turklāt tas joprojām nav noslēdzies, jo gan Rīgas dome, gan Latvijas Mākslas akadēmija spriedumu vēl var pārsūdzēt.

Avots: LSM.LV

Režīmi ar pastiprinātu kontrastu

Aa
Aa
Aa