27 Apr

Latvijas Autisma apvienība aicina uz diskusiju par īpašo bērnu nākotni Latvijā

21. aprīlis. 2023

Lai apkopotu informāciju par īpašo bērnu nākotnes iespējam Latvijā un, apvienojot ekspertu pieredzi un zināšanas, iezīmētu risinājumus, kas jaunajiem pieaugušajiem varētu palīdzēt pēc iespējas veiksmīgāk iekļauties sabiedrībā, Latvijas Autisma apvienība 27.aprīlī, no plkst. 15.00 līdz 17.00, Facebook tiešraidē, aicina uz paneļdiskusiju par īpašo bērnu nākotni Latvijā. Piedaloties ārstiem, nozares ekspertiem, NVO un lēmējvaras pārstāvjiem, un arī vecākiem, meklēsim atbildes uz bērnu un vecāku aktuālajiem jautājumiem.

Ikvienam bērnam ir tiesības uz gaišu un mierpilnu nākotni, taču daudzu bērnu nākotne ir pavisam neskaidra. Latvijā ir vairāk nekā 3000 bērnu, kuriem dažādu psihisku un uzvedības traucējumu dēļ (autiskā spektra traucējumi, šizofrēnija, garīgā atpalicība u.c.) ir piešķirta invaliditāte, un viņiem ikdienā nepieciešams vecāku un apkārtējo atbalsts.

Cilvēka dzīves kvalitāti nosaka iespējas attīstīt savas spējas, būt sev piemērotā izglītības un darba vidē, saņemt kvalitatīvus ārstniecības pakalpojumus, veidot attiecības ar citiem cilvēkiem, piedalīties sabiedrības dzīvē un veidot pašam savu dzīves telpu. Diemžēl daudzi no šiem priekšnoteikumiem daļai sabiedrības netiek nodrošināti cieņpilni un atbilstoši viņu pamatvajadzībām.

Vai, sasniedzot pilngadību, bērnam būs iespējas iegūt izglītību un strādāt? Vai bērnam būs mājas? Vai un kā bērns spēs par sevi parūpēties?

“Autisma diagnoze ietekmē ne tikai bērnu, bet arī visu ģimeni, it īpaši nākotnes perspektīvas. Ja bērns neiekļaujas izglītības iestādē, nesaņem nepieciešamo atbalstu, nereti kāds no vecākiem ir spiests pamest darbu, bet bērnam ar katru gadu samazinās iespējas apgūt prasmes, kas nepieciešamas neatkarīgai dzīvei un karjerai. Mums kā sabiedrībai ir svarīgi radīt drošu un iekļaujošu vidi, kurā bērns var attīstīt savas unikālās spējas un talantus, uz tiem būvējot savu nākotni, kā arī vecākiem būtu iespēja īstenot savus talantus, profesionālās prasmes, dzīvot savu dzīvi, maksājot nodokļus un pilnvērtīgi piedaloties sabiedrības dzīvē”, tēmas aktualitāti skaidro Latvijas Autisma apvienības vadītāja Līga Bērziņa.

Diskusija tiek veidota, pamatojoties uz iepriekš veiktu vecāku aptauju, kurā īpašo bērnu vecāki tika aicināti dalīties ar ikdienas dzīves izaicinājumiem, lai atrastu bērnam piemērotu vidi un atbalstu.

Meklēsim atbildes uz tēmām par veselības aprūpi, izglītību, dzīves apstākļiem un nodarbinātību, atbildot uz jautājumiem – kāds ir bērna potenciāls iekļauties sabiedrībā un dzīvot pēc iespējas patstāvīgāku un jēgpilnāku dzīvi? Kā atļauties dārgās un grūti pieejamās terapijas? Vai iekļaujošā izglītības sistēma tiešām spēj iekļaut? Vai bērnam nākotnē būs darbs, ņemot vērā, ka šobrīd tikai 16% no 20 tūkstošiem darbspējīga vecuma cilvēku ar garīga rakstura funkcionāliem traucējumiem ir nodarbināti? Vai atradīsies vieta dzīvei grupu mājā, kuru šobrīd tik ļoti trūkst? Vai īpašie bērni tiek audzināti dzīvei pansionātā? Uz šiem un citiem jautājumiem atbildes un risinājumus meklēs paneļdiskusijas dalībnieki:

 

  • Ņikita Bezborodovs, bērnu psihiatrs, BKUS Bērnu psihiatrijas klīnikas vadītājs;
  • Elmārs Tērauds, psihiatrs, Latvijas Psihiatru asociācijas prezidents;
  • Līga Bērziņa, Latvijas Autisma apvienības vadītāja;
  • Ivars Balodis, Invalīdu un viņu draugu apvienības “Apeirons” vadītājs;
  • Mečislavs Maculēvičs, darba devēju pārstāvis, Rimi Baltic Personāla vadības direktors;
  • Elīna Celmiņa, Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece;
  • Rimma Beļikova, Veselības ministrijas veselības aprūpes departamenta vecākā eksperte;
  • Ilze Rudzīte, Latvijas Pašvaldību savienības padomniece veselības un sociālajos jautājumos;
  • Un Izglītības un zinātnes ministrija.

Diskusiju vadīs Latvijas Ārpolitikas institūta asociētais pētnieks un Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes katedras Eiropas studiju fakultātes vadītājs, žurnālists Mārtiņš Daugulis.

Paneļdiskusiju tiešraidē būs iespējams vērot Latvijas Autisma apvienības Facebook lapā, Invalīdu un to biedru apvienības “Apeirons” Facebook lapā, portālā Mammamuntetiem.lv,  lsm.lv un DELFI Calis.lv.

Režīmi ar pastiprinātu kontrastu

Aa
Aa
Aa