Kas pirmie Latvijā sāka atzīmēt Starptautisko dienu cilvēkiem ar invaliditāti?

4. decembris. 2020

Atbilde: Sociālā darba un sociālās pedagoģijas privātās augstskolas "Attīstība" studenti. Viņu vidū bija apvienības "Apeirons" dibinātāji, tajā skaitā valdes priekšsēdētājs Ivars Balodis. Par to liecina laikraksta "Izglītība un Kultūra" ikmēneša pielikums "Attīstība", kurš veltīts tieši šīs augstskolas darba atspoguļošanai.

Studentu rīkots pasākums 3. Decembris

“Studentu rīkots pasākums” – tā skaidri un gaiši rakstīts “Attīstības” 1996. gada 19.decembra numurā. Pasaulē pirmo reizi šo dienu atzīmēja 1992.gadā, un jau 1994.gadā Kinogalerijā  to sarīkoja minētās augstskolas studenti. Toreiz šajā pasākumā ierados kā LNS laikraksta “Kopsolī” korespondente, un tā bija mana pirmā tikšanās ar vēlākajiem apvienības”Apeirons” dibinātājiem. Nākamajos gados pasākums notika kultūras centrā “Imanta”, kurš bija tikko uzcelts, un, iespējams, bija pirmā “pieejamā” kultūras iestāde Rīgā.

1996.gadā, kad pasākums notika trešo reizi, Ivars, Karīna, Gunta, Laila, Aija un citi bija 4. kursa studenti. Balles organizēšana bija arī viņu prakses sastāvdaļa. Šī gada 3.decembra devīze bija “Vienlīdzīgas iespējas un vienlīdzīga līdzdalība”.

Raksta fragments 3.decembris

Ivars: “Kāpēc vispār kaut ko tādu uzņēmāmies? Parasti bija tā – cilvēki sanāca kopā sapulcē, konferencē un izstāstīja problēmas par tēmu – invalīds un viss, kas ap viņu. Runāja daudz, bet nepiedāvāja konkrētu praktisku risinājumu konkrētos apstākļos. Mēs piedāvājam šādu konkrētu risinājumu – balli vismaz vienu reizi gadā.

3.decembris

Pagājuši daudzi gadi, un 3. decembris atzīmēts arvien: bijis “Apeirona” organizēts Latvijas mēroga pasākums ar vairākiem simtiem dalībnieku Ķīpsalas izstāžu hallē, un bijuši klusāki un mierīgāki gadi. Visiem vairs nav jāpulcējas galvaspilsētā, jo pasākumus sarīko citu pilsētu un novadu vietējās biedrības. Pēdējos sešus gadus balles vietā tika rīkota Tiesībsarga konference un Gada balvas pasniegšana cilvēku ar invaliditāti atbalstam.

Šogad svētki tiek atzīmēti visklusāk.  Konference nenotika, taču Gada balvas jau pasniegtas katram individuāli.

Attālināti novēlēsim cits citam nepadoties, uzvarēt vīrusus un nākamajā gadā atkal tikties klātienē konferencēs, izglītojošos semināros, sporta pasākumos un varbūt arī jautrās ballēs!

3.decembris

Attīstība

Režīmi ar pastiprinātu kontrastu

Aa
Aa
Aa