15. oktobris – Straptautiskā Baltā spieķa diena

14. oktobris. 2020

Baltā spieķa pirmsākumi meklējami jau Lielbritānijā, kad mākslinieks Džeims Bigs cieta negadījumā un zaudēja redzi. Apzinoties satiksmes bīstamību, mākslinieks pastaigu spieķi nokrāsoja baltu, lai būtu vieglāk pamanāms.

Savukārt 1931. gadā Francijas avīzē tika ievietota publikācija ar ierosinājumu, lai neredzīgie lietotu tikai Baltas krāsas spieķi, kas kalpotu par brīdinājuma zīmi transportlīdzekļu vadītājiem. ASV Kongress 1964. gadā apstiprināja ideju katra gada 15. oktobri pasludināt par Baltā spieķa dienu.

Baltā spieķa diena arī Latvijā tiek atzīmēta 15. oktobrī. Baltais spieķis pēc būtības simbolizē uzdrīkstēšanos un varēšanu. Latvijā ir aptuveni 9 200 cilvēku, kuriem ir invaliditāte redzes traucējumu dēļ, savukārt visā pasaulē ir aptuveni 285 miljoni cilvēku ar redzes traucējumiem.

Arvien biežāk Rīgas ielās un citās vietās Latvijā uz ielām, veikalos mēs redzan kādu, kas iet ar Balto spieķi un tas nozīmē, ka šis cilvēks ir uzdrīkstējies, pārvarējis savu nespēju un kļuvis neatkarīgs. Viņš spēj pārvietoties, apmeklēt veikalus, kultūras pasākumus un mums ir svarīgi šajā dienā pateikt: Baltais spieķis ir neatkarības simbols cilvēkiem, kuri neredz.

03.10.2020.Jūrmalā, Kauguru kultūras namā notika pasākums veltīts Baltā spieķa dienai – noslēguma jeb atskaites koncerts projektam “Dzīves ainiņas”, kur dalībnieki no vairākām TO (Rīgas, Jelgavas, Cēsīm, Rēzeknes, Balviem, Daugavpils, Jūrmalas) rādīja savus sagatavotos priekšnesumus. Koncerta otrajā daļā dalībniekus gaidīja pārsteigums – uzaicinātie viesi rokabilī grupa “The Swamp Shaker”, kuri “sakratīja” un iepriecināja publiku.

13.10.2020.Strazdumuižas klubs plkst 18.00 ielūdz uz Baltā spieķa dienai veltītu koncertu «Vēja stundā». Piedalās VEF Kultūras pils vokāli instrumentālais ansamblis «Kaleido», ansambļi «Pavasara brīnumputni», «Rudens roze», «Senozols» un «Epsilons». Ieeja bez maksas.

14.10.2020. Strazdumuižas TO biedri – Strazdumuižas dienas centrā rīko pieredzes apmaiņas – sarunu vakaru, tēma: Mobilitāte “No Baltā spieķa līdz māslīgajam intelektam”, sarunas par tehniskajiem risinājumiem, kas var palīdzēt vājredzīgiem un neredzīgiem cilvēkiem uzlabot dzīves kvalitāti un sekmēt neatkarību. Viena no svarīgākajām tēmām: navigācijas un vizuālās informācijas atpazīšanas aplikācijas viedtālruņos, iecerēti aplikāciju paraugdemonstrējumi.

15.10.2020. Ventspils TO biedri – plāno pulcēšanos un pasēdēšanu ar sarunām par Baltā spieķa nozīmi cilvēku dzīvē un dažādām citām interesējošām tēmām.

Liepājas Neredzīgo biedrības biedri – plāno lielu pasākumu (~ 200 cilv.). Jau no 9 rītā viņi dosies ielās, lai informētu cilvēkus par to, kas ir Baltais spieķis un kāda ir tā nozīme. Pēc tā plānota kopā sanākšana, laika pavadīšana, ar sponsoru sarūpētu nelielu mielastu. Ir ielūgti viesi, sponsori, domes pārstāvji u.tml.. Līdzīgs pasākums (pirmā daļa) notika jau 02.10. 2020.). Visi ir ļoti optimistiski noskaņoti.

Rēzeknes TO biedri – plāno akciju: ar Balto spieķi doties dažādos veikalos, lai veicinātu spieķa atpazīstamību un dalītos informācijā par tā nozīmīgumu. Tiek plānots arī sociālo jautājumu skaidrojums un pieteikšanās tehniskajiem palīglīdzekļiem.

Balvu TO biedri (piedalās dalībnieki no Gulbenes, Alūksnes, Balviem) – 20.10.2020. dosies ekskursijā pa Viļakas novadu, informējot cilvēkus par tiflotehnikas palīglīdzekļiem, rehabilitāciju, Balto spieķi, tā nozīmīgumu u.tml. .

Režīmi ar pastiprinātu kontrastu

Aa
Aa
Aa