Skotu mākslinieces Klēras Kaningemas meistarklase cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem

14. oktobris. 2022

No 7. līdz 9.novembrim Rīgā viesosies skotu māksliniece Klēra Kaningema (Claire Cunningham), kas sevi dēvē par “dejotāju ar kruķiem”, lai sniegtu trīs dienu meistarklasi par skatuves performatīvo mākslu caur ķermeņa kustību pieredzi un deju. Meistarklasē aicināti piedalīties cilvēki ar funkcionāliem traucējumiem, kuri vēlētos sevi attīstīt perfomanču un skatuves mākslā.

Biedrība “Latvijas Jaunā teātrā institūts” (LJTI) organizējot Starptautisko laikmetīgā teātra festivālu “Homo novus” jau otro gadu īpaši domā par pieejamību cilvēkiem ar dažāda veida invaliditāti  – redzes, dzirdes un kustību traucējumiem, arī atspoguļojot invaliditāti uz skatuves. Šogad festivālā “Homo Novus” piedalījās starptautiski atpazīstami mākslinieki Perel (ASV) un Kjāra Bersani (Chiara Bersani, Itālija). Šādā veidā LJTI veicina invaliditātes reprezentāciju arī uz skatuves. Bet cik bieži uz profesionālās skatuves var redzēt vietējos māksliniekus ar invaliditāti? Situācija ir visai kritiska Baltijā kopumā, tādēļ LJTI piedāvā unikālu iespēju cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, piedzīvot meistarklasi.

Klēra Kaningema ir viena no Apvienotās Karalistes starptautiski atzītākajām māksliniecēm ar kustību traucējumiem, kura, konceptualizējot “kruķa” jēdzienu, sniedz iedvesmojošu piemēru iekļaujošas mākslas prakses īstenošanā. Kā saka pati māksliniece: “Tā ir absolūta nepieciešamība atspoguļot invaliditāti uz skatuves. Pretēji, mēs neatspoguļojam visu sabiedrību. Invaliditāte ir dabisks eksistences stāvoklis, kas pastāv cilvēcē. Tā ir dabiska dzīves sastāvdaļa. Invaliditāte tas nav nekas anormāls. Tā ir pilnīgi normāla daļa no mūsu dzīves.”

Pieteikšanās meistarklasēm notiks tiešsaistē, aizpildot pieteikuma anketuhttps://forms.gle/yeYzNMkGAZdN5gMP7

Režīmi ar pastiprinātu kontrastu

Aa
Aa
Aa