Par nedzirdīgi-neredzīgo dienu un nedēļu.

6. februāris. 2015

Kopš 1984. gada Amerikas Savienotajās Valstīs jūnija pēdējā nedēļā tiek atzīmēta Helēnas Kelleres nedzirdīgi-neredzīgo informācijas nedēļa.

Helēna Adamsa Kellere (dzimusi 1880. gada 27. jūnijā, mirusi 1968. gada 1. jūnijā) ir nedzirdīga un neredzīga amerikāņu rakstniece, skolotāja un kreisi noskaņota sabiedriskā darbiniece. Redzi un dzirdi viņa zaudēja 19 mēnešu vecumā slimības rezultātā. Skolotāja Anna Salivana Helēnai iemācīja komunicēt ar cilvēkiem, izmantojot rokas.

Helēna Kellere mācījās Pērkinsa institūtā, kur viņa iemācījās arī runāt un vēlāk beidza prestižo Redklifas koledžu Masačūsetsā. Viņa ir pirmā nedzirdīgi-neredzīgā persona, kas ieguva bakalaura grādu humanitārajās zinātnēs.

Pasaulē ir apmēram 1,2 miljoni nedzirdīgi-neredzīgu cilvēku. Daudzās valstīs ir nedzirdīgi-neredzīgo cilvēku biedrības, kuras izveidojušas Pasaules Nedzirdīgi-neredzīgo organizāciju internacionāli. Mūsdienu tehnoloģiskās iespējas ļauj šiem cilvēkiem komunicēt gan savā starpā, gan ar dzirdīgiem un redzīgiem cilvēkiem, iegūt izglītību, strādāt un ceļot.

Diemžēl Latvijā nedzirdīgi-neredzīgie cilvēki tikpat ka nav apzināti un viņu problēmas praktiski netiek risinātas. Trūkst informācijas par tehniskajiem palīglīdzekļiem un saziņas veidiem. Tāpēc šī diena un nedēļa jāaktualizē arī pie mums.

Mums ir zināms, ka Somijas Nedzirdīgi-neredzīgo biedrībā reģistrēti apmēram 600 cilvēku. Ja Latvijā iedzīvotāju ir divreiz mazāk, tad mums viņu varētu būt apmēram 300. Taču zināmi tikai daži desmiti. Jautājums, kur ir pārējie? Vai tiek uzskaitīti cilvēki, kuri vecumdienās zaudējuši „acu gaišumu” un vairs nevar saklausīt radio, TV, savu tuvinieku sacīto?

Uzskatu, ka cilvēkiem, kuriem ir pasliktināta dzirde, sākot ar trešo pakāpi, redzes pārbaudei jānotiek regulāri un bez maksas, kā arī viņa jānodrošina ar brillēm. Savukārt cilvēkiem, kuriem ir nopietnas redzes problēmas, regulāri jāveic dzirdes pārbaudes, un vajadzības gadījumā jānodrošina ar kvalitatīviem digitālajiem dzirdes aparātiem vai implantiem.

Kad redze un dzirde būs pasliktinājusies tik ļoti, ka komunikācija ar apkārtējo sabiedrību kļūs neiespējama, tad jau būs par vēlu. Turklāt neredzirdīgi-neredzīgs cilvēks var sagādāt nopietnas problēmas arī līdzcilvēkiem.

Piebilde. Un, kā vilku piesauc, tā vilks klāt! Sapulcē, kurā apspriedām iespējamos nedzirdīgo-neredzīgo nedēļas pasākumus, piedalījās arī kāda sieviete, kurai ir gan nopietni dzirdes, gan redzes traucējumi. Pēc sapulces viņa pieteicās nomazgāt traukus. Kāpēc gan ne, jo tasīti no šķīvīša viņa atšķīra pilnīgi noteikti. Un strādā viņa par apkopēju.

Vēlāk izrādījās, ka krāns izlietnē nav pietiekami labi aizgriezts un notikusi avārija.

2015-06-01 12:15:29

Režīmi ar pastiprinātu kontrastu

Aa
Aa
Aa