Liekie cilvēki

5. februāris. 2013

Dažas manas pārdomas. Tikko izlasīju ziņu portālā „Kas jauns” rakstu par cilvēku ar kustību traucējumiem Marutu Ruļuku, kura strādājusi rakstniecības muzejā uz pārbaudes laiku, kur viņa strādājusi par galveno grāmatvedi Rakstniecības un mūzikas muzejā.

Pēc lielā ugunsgrēka muzejā Marutai ir „palūguši” no darba aiziet!, „jo netikšot ar darba pienākumiem galā”! Es pats jau trešo gadu staigāju uz Valsts nodarbinātības dienestu, kur inspektore vienā laidā atbild, ka subsidēto darbavietu nav! Var padomāt, ka invalīdi, vai, kā to pa jaunam sauc – cilvēki ar kustību traucējumiem Latvijā ir liekie cilvēki! Lieki jau no dzimšanas. Pensiju pamet kā sunim – sak’, dzīvojiet kā mākiet’.

Manā situācijā varbūt tas ir nedaudz savādāk, ka man vēl var palīdzēt māsa, kura visu smagumu paņem uz sevi. Gandrīz pirms trim gadiem man beidzās subsidētais darbs Apeironā. Toreiz mani pieņēma darbā, manuprāt, tikai tāpēc, ka Ivars Balodis man bija labi pazīstams cilvēks. Šķiet, ka man izvēles nav. Beidzoties subsidētam darbam sapratu, ka ir jāpaiet diviem gadiem, un pēc tam var stāties darba attiecībās. Man jau šogad paiet trīs gadi, kopš man beidzās subsidētais darbs, bet darba joprojām nav, jo valsts neatbalsta subsidētās darbavietas. Bez tiešā darba veikšanas, manuprāt, ir vēl viens aspekts – būt vajadzīgam vai sajusties būt piederīgam. Tas ir dziļi psiholoģisks moments, kas paceļ cilvēku citā kvalitātē.

Esmu beidzis vidusskolu un papildinājis zināšanas daudzos sevis izglītošanas kursos. Reizēm ir dīvaini padomāt, ka skolas Latvijā „ražo” nevienam nevajadzīgus pilsoņus. Ja to sāk stāstīt, tad cilvēki smejas – netic. Vēl jo vairāk – ja kādam pasaka, ka esmu augstas klases dambretists – sāk pat ņirgt.

Izlasot rakstu par Marutu Ruļuku, tā vien šķiet, ka invalīdi šajā sabiedrībā joprojām ir nevēlami. Iestādēs joprojām cenšas tikt no tiem vaļā. Varbūt tie būtu ievietojami kādā krātiņā – lai tā saucamā „inteliģence” tos neredz?!

http://www.kasjauns.lv/lv/zinas/133135/invalide-maruta-novesta-lidz-izmisumam-nav-ne-darba-ne-naudas-vina-ludz-palidzibu

2013-10-22 11:17:10

Komentāri
Maruta
2014-01-20 15:39:55
Paldies par izsmeļošo un patieso rakstu! Tagad esmu atradusi darbu.
Sandra
2014-02-24 19:13:10
Pasaulei beidzot jāsadodas rokās un jāpalīdz visiem kopā!

Režīmi ar pastiprinātu kontrastu

Aa
Aa
Aa