Kohleāro implantu diena. Es gribu dzirdēt. Vai tu mani dzirdi?

25. februāris. 2020

25. februāris ir Starptautiskā kohleāro implantu diena. Eiropas Kohleāro implantu lietotāju asociācijas vēlas, lai viņu balsis tiktu dzirdētas skaļi un skaidri: Es gribu dzirdēt. Vai tu mani dzirdi?

Viņu vēstījums tiek paziņots divos videoierakstos, kuros redzami cilvēki, kuri, pateicoties kohleārajiem implantiem, ir pilnībā integrējušies skolas un darba dzīvē.
Pirmajā videoklipā “Skola” ir redzama 10 gadus veca meitene, kura, pateicoties agrīnai diagnostikai, divpusējai kohleārajai implantācijai 9 mēnešu vecumā un tai sekojošai rehabilitācijai, normāli dzird un runā. Viņai skolā klājas ļoti labi un nav nepieciešami skolotāja asistenti.

Otrais video: “Uzņēmējs” attēlo 40 gadus vecu vīrieti, kurš cieta no progresējoša dzirdes zuduma. Arī viņam tika veikta divpusēja kohleārā implanta operācija, un viņš varēja turpināt strādāt kā veiksmīgs biznesmenis.

Pievienojam trešo video par meiteni no Ludzas – Mariju Satibaldijevu – kura arī pēc bērnībā izdarītās kohleārā implanta operācijas iemācījās runāt, beidza parasto skolu un nu jau vairākus gadus studē Nīderlandē pilsētplānošanu. Pirms dažiem gadiem viņa saņēma Greiema Klārka stipendiju.

Marija bija pirmais bērns, kurai šāda veida operācija tika izdarīta Latvijā. Kopš tā laika pagājuši jau apaļi divdesmit gadi. Šai jubilejai par godu 28. februārī plkst. 14 Latvijas Nacionālajā Bibliotēkā notiks pasākums, kuru kopīgi rīkos Latvijas Bērnu dzirdes centrs un Latvijas Vājdzirdīgo atbalsta asociācija “Sadzirdi.lv” sadarbībā ar firmu “Dzirdes implanti”.

No 2003. gada Latvijā darbojas valsts apmaksāta programma, kas šobrīd ļauj katram bērnam, kuram konstatēta nedzirdība, saņemt nepieciešamo tehnoloģiju vairāk nekā 20 000 eiro vērtībā. Ik gadu Latvijā tiek veiktas 20–25 kohleārās implantācijas bērniem.

Režīmi ar pastiprinātu kontrastu

Aa
Aa
Aa