Kā sadzirdēt ekskursijas vadītāju?

19. jūnijs. 2022

Tā ir aktuāla problēma gan vājdzirdīgajiem cilvēkiem, gan arī normāli dzirdošajiem, ja ir liela grupa, un ne visi var atrasties vadītāja tuvumā. Taču jau sen izdomātas dažādas ierīces, kas ļauj sadzirdēt gida stāstīto no lielāka attāluma.

Nesen FM sistēmu piedāvāja ekskursijas laikā Kuldīgā. Bez manis grupā bija vēl viena vājdzirdīga sieviete, tāpēc sākumā par to ļoti nopriecājāmies. Bet… Uztvērēji bija aizāķējami tikai aiz labās auss! Man dzirdes aparāti bija abās ausīs, labo izņēmu un nostiprināju uztvērēju. Derēja “pa pusei” –  būtu bijusi priecīgāka, ja aparātu varētu noregulēt skaļāk. Bija ieslēgts uz maksimālo, bet saprašanai drusku pietrūka. Vēl vairāk pievīlās paziņa, kura nēsāja labās auss dzirdes aparātu. Ja gribēja lietot piedāvāto uztvērēju, dzirdes aparāts bija jānoņem. Brīdi pastaigājusi ar uztvērēju, un konstatējusi, ka ne gidi labi dzird, ne apkārtējo sarunas,  viņa izvēlējās šo uztvērēju nelietot. Žēl, jo tieši tādām vājdzirdīgajām kā mēs, šīs ierīces būtu ļoti vajadzīgas!

uztvērējs

Citā senioru ekskursijā izsniedza šādus uztvērējus:

FM uztvērējs

Austiņa bija savādāka, un to varēja uzāķēt gan uz labās, gan uz kreisās auss.

Austiņa

Diemžēl arī tā nebija ērta un skaņa par klusu. Tāpat, kā iepriekšējā reizē, lietoju līdzi paņemtās puļķaustiņas.

Bet kā ar līdzīgiem piedāvājumiem citās valstīs?

Pirmoreiz ar FM lietošanu ekskursijas laikā saskāros Spānijā. Gidam bija FM raidītājs, bet ekskursantiem kaklā – uztvērējs un vienreiz lietojamās austiņas. Dzirdēt varēju labi pat kādu 30 metru attālumā. Uztvērējus pēc ekskursijas gids savāca, bet austiņas varēja paturēt vai izmest ārā.

FM

 

Nākamajā reizē gide Polijā lietoja šādu ierīci. Uztvērēju nebija, bet nelielā rādiusā ap runātāju saprast varēja labi.

FM

 

Līdzīgu aparātu izmantoja arī gide Austrijā.

FM Austrija

 

Vienā no Balttour izstādēm tika piedāvāta E-Tour sistēma (audiogids).  Tādu vai līdzīgu esmu redzējusi izmantojam muzejos.

FM Audiogids

 

Reiz Centrāltirgū pamanīju velosipēdistu grupu, kuri arī savu vadītāju klausījās ar FM sistēmas palīdzību.

FM velosipēdisti

 

FM velosipēdisti

 

Tātad, izvēles iespējas ir. Man vislabāk patika Spānijā izmantotā ierīce.

Žēl, ka Latvijā šie uztvērēji joprojām tiek izmantoti reti!

Režīmi ar pastiprinātu kontrastu

Aa
Aa
Aa