Informācija par koronavīrusa (2019-nCoV) izraisīto uzliesmojumu

3. februāris. 2020

Pasaules Veselības organizācija (PVO) 30. janvārī saistībā ar jauno koronavīrusa izraisīto uzliesmojumu Ķīnā izsludināja augstāko globālo ārkārtas situāciju veselības aizsardzības jomā. Tas darīts, lai valstis varētu efektīvāk sagatavoties gadījumiem, ja vīruss izplatās plašāk.

Pasaules Veselības organizācijas vadītājs Tedross Adhanoms uzsvēra, ka šobrīd situācija Ķīnā tiek ļoti labi kontrolēta, bet nepieciešama valstu ciešāka sadarbība ar PVO ekspertiem – mērķis ir palīdzēt visām valstīm sagatavoties.

PVO vadītājs uzsvēra, ka visām valstīm jābūt gatavām veikt agrīnu vīrusa atklāšanu, ierobežošanu, uzraudzību, izolāciju, kontaktpersonu izsekošanu un lietu pārvaldību, lai koordinētu procesus. Pilnu PVO paziņojumu lasīt šeit.

Slimību profilakses un kontroles centrs turpina sekot epidemioloģiskās situācijas attīstībai un veiktajiem pasākumiem saistībā ar jaunā koronavīrusa (2019-nCoV) izraisīto uzliesmojumu.

Koronavīrusi ir vīrusu grupa, kas atrasta gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem. Cilvēkiem koronavīrusu infekcijas tiek reģistrētas visu gadu, īpaši rudenī un ziemā. Tie var izraisīt gan vieglas elpceļu infekcijas, gan smagas saslimšanas ar nopietnām komplikācijām (pneimoniju, nieru mazspēju) un pat nāvi. Nopietnus saslimšanas gadījumus iepriekš ir izraisījis SARS un MERS koronavīruss.

2019-nCoV infekcijas avots (rezervuārs) pagaidām nav zināms. Ir apstiprināta 2019-nCoV pārnešana no cilvēka uz cilvēku, tomēr. Visticamāk infekcijai raksturīgs pilienu un kontakta izplatīšanās ceļš. Nozīmīgs inficēšanās ziņā tuvs kontakts bez IAL lietošanas. Lai pilnībā novērtētu infekcijas izplatīšanās ceļus un riskus, ir nepieciešams vairāk informācijas.

Pašreiz PVO neiesaka piemērot nekādus ceļošanas vai tirdzniecības ierobežojumus Ķīnai. Tomēr PVO norada, ka sakarā ar ceļošanu saslimšanas gadījumi var parādīties jebkurā valstī. PVO ģenerāldirektors pagaidām neizsludināja starptautiska mēroga ārkārtas situāciju. PVO turpina sekot situācijai un atgriezīsies pie šī jautājuma izskatīšanas vēlāk.

Atbilstoši PVO sniegtajām rekomendācijām dalībvalstīm Slimību Profilakses un kontroles centru sadarbībā ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu un citām iesaistītajām institūcijām nodrošina aktīvu epidemioloģisko uzraudzību un gatavību sabiedrības veselības aizsardzības pasākumu īstenošanai: agrīnai ievesto gadījumu atklāšanai, izolēšanai, diagnostikai un pretepidēmijas pasākumu veikšanai 2019-nCoV infekcijas tālākas infekcijas izplatīšanās ierobežošanai, t. sk. kontaktpersonu izsekošanai, kā arī sadarbībai, t. sk. pilnīgai datu apmaiņai ar PVO, ECDC un Eiropas Komisiju.

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) ir izplatījis rekomendācijas ārstniecības iestādēm un ārstiem kā rīkoties ja ir akūtas respiratoras saslimšanas gadījumi personai, kura 14 dienu laikā pirms saslimšanas apmeklēja Uhaņu vai bija kontaktā ar slimnieku, kurš ir saslimis pēc ceļojuma uz Uhaņu. Šādos gadījumos nekavējoties jāziņo SPKC.

Vienlaikus arī paši pacienti tiek aicināti ziņot ārstniecības personālam par novērotajiem simptomiem – attiecīgi informējot savu ģimenes ārstu, vai arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu (NMPD).
NMPD šādiem gadījumiem ir izstrādāts rīcības algoritms ar kuru iepazīstināts zvanu pieņemšanas dienests, brigādes dienests, kā arī reģionālās nodaļas.

Aktuālākai informācijai par koronavīrusa (2019-nCoV) izraisīto uzliesmojumu sekot līdzi Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļa vietnē spkc.gov.lv, t.sk., ieteikumi iedzīvotājiem un izglītības iestādēm, rekomendācijas ceļotājiem, kā arī biežāk uzdotie jautājumi un atbildes par koronavīrusa izraisītu uzliesmojumu.

http://www.vm.gov.lv/lv/aktualitates/preses_relizes/6158_informacija_par_koronavirusa_2019ncov_izraisito_uzliesmojumu/

Režīmi ar pastiprinātu kontrastu

Aa
Aa
Aa