Autisma apvienības jaunumi

13. februāris. 2020

Informējam par dažādiem pasākumiem, kuri notiks 2020. gada martā un vēlak.

Bērnu slimnīcas fonds sadarbībā ar biedrību Latvijas Autisma apvienība un citiem partneriem organizēs ļoti īpašu kampaņu, lai palīdzētu ģimenēm, kurām ir nepieciešams atbalsts autisma intervencei. Lūdzam uzrakstīt, kāds ir jūsu bērna elks, kādu cilvēku jūsu bērns vai jūsu ģimene ļoti, ļoti vēlētos satikt.

Tāpat aprīlī, kas ir autisma atpazīstamības mēnesis, mēs vēlamies veidot izstādi “Autisma stāsti”. Lūdzam atsūtīt aprakstu, kāda īpaša prasme, talants, kāda stiprā puse ir jūsu bērnam, jums. Mēs ļoti novērtēsim gan lielus talantus, tādus kā zīmēšana, gleznošana, fotomāksla, kā arī ikdienas prasmes, stiprās puses, tādas kā apbrīnojama pacietība, koncentrēšanās prasmes, matemātiskās prasmes vai kas cits. Atsūtiet, lūdzu, savu stāstu, tas mums ļoti palīdzēs!

Pētījumam lūdzam atsaukties vecākus, kuri ir izceļojuši no Latvijas un pārcēlušies uz dzīvi ārvalstīs tieši tāpēc, ka bērnam ir speciālās vajadzības, jo nebija iespējas saņemt atbalstu Latvijā. Atrakstiet, lūdzu, kā jums ir gājis, kā izšķīrāties par šādu soli, kā jums klājas pašlaik?

Tāpat lūdzam atsaukties vecākus, kuri dzīvo tālu no Rīgas, kuriem nav pieejami pakalpojumi autisma intervencei vai arī kuriem nav finansiālu iespēju nodrošināt bērniem nepieciešamos pakalpojumus.

Pirmdien 9.martā 10:00-14:00 LAA telpās Strēlnieku ielā 9-14 būs tikšanās ar režisoru Vitāliju Ļubota. Viņš ir profesionāls režisors, speciālais pedagogs, kā arī iekļaujošā teātra “PAROSTKI” vadītājs Kijevā, Ukrainā. Viņš ir izstrādājis daudz metodiskus materiālus par teātra/kustību labvēlīgo ietekmi uz cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, ir vadījis meistarklases un apmācības, pedagogiem, kuri ikdienā strādā ar cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, brīvprātīgajiem jauniešiem, kā arī pašiem cilvēkiem ar invaliditāti. Noteikti, noteikti piesakieties, ja plānojiet nākt.

Latvijas Autisma apvienība organizē studiju vizīti uz Somiju. Vizīte būs aprīlī, bet orientējošais datums vēl nav noteikts. Studiju vizīte plānota trīs dienas – pirmā diena būs veltīta, lai izzinātu, kādas atbalsta iespējas saņem jaunieši, pieaugušie un seniori ar autismu, kādi ir sadarbības modeļi neatkarīgai dzīvei, aplūkosim vairākus modeļus dažāda veida vajadzībām, otrā diena ir paredzēta likumdošanas, normatīvo aktu  izzināšanai, kā arī finansēšanas modeļu izzināšanai starp valsti, pašvaldību un pakalpojumu sniedzējiem, kā arī normatīvajiem aktiem par izglītības sistēmu tieši pirmsskolā. Trešā diena paredzēta izglītībai, īpaši agrīnās intervences modeļa izzināšanai, pētīsim, kā tiek nodrošināts agrīnais atbalsts bērniem ar speciālajām vajadzībām, kā pirmsskolas strādā, kādas ir atbalsts sistēmas ģimenēm. Pasākums tiks veidots tā, lai jums būtu iespēja atbraukt vai nu uz pirmajām divām dienām vai otrajām divām dienām, ja neinteresē visa programma. Ceļa izdevumus un uzturēšanās izmaksas sedz paši dalībnieki. Ja jums ir interese pieteikties, lūdzu, dodiet ziņu.

Atgādinām, ka nākamnedēļ notiks AVEKKI treniņš profesionāļiem, kuri strādā ar jauniešiem un pieaugušajiem ar sarežģītu uzvedību. Pēc apmācībām personāls būs spējīgs pamanīt un novērst sarežģītas situācijas un agresijas izpausmes, rīkoties bez veselības apdraudējuma saspringtās situācijās, tās vēl vairāk nesarežģījot, kā arī izveidot profesionālu vidi darbā ar sarežģītām un agresīvām situācijām kopumā. Vēl ir divas brīvas vietas! Sīkāka informācija un pieteikšanās: http://autisms.lv/index.php/lv/mes/298-agresijas-noversanas-un-pasaizsardzibas-ka-ari-incidentu-analizes-trenins-profesionaliem

Pieteikšanās uz incidentu analīzes moduli HAASTE ir slēgta, un, ņemot vērā augsto interesi, esam lūguši treneru komandu atbraukt vēlreiz aprīlī. Tas būs divu dienu treniņš 28. un 29.aprīlī. Sīkāka informācija sekos. Mēs patiešām priecājamies, ka ir tik liela interese par tieši preventīvām metodēm.

Jūs uzrunā pētniece, BKUS ārste-rezidente pediatrijas specialitātē Dana Isarova ar uzaicinājumu pieteikties dalībai pētījumā.

Iespējams, jau iepriekš esat dzirdējuši informāciju par projekta pētījumu, kura mērķis ir noskaidrot, vai hipotēze par to, ka zarnu mikrobioma ietekmētā signālu pārvade zarnu trakta – smadzeņu asī (gut-brain axis) nosaka klīniskās izpausmes un simptomus bērniem ar nesindromāliem AST, ir patiesa.

! Izziņai – mikrobioms ir pilns mikrobu, to gēnu un genomu komplekss konkrētā vidē, bet cilvēka mikrobioms ir visu mikroorganismu kopums, kuri dzīvo cilvēka ķermenī un mijiedarbojas cits ar citu un organismu kopumā. Konkrētajā pētījumā pētnieku grupu interesē kuņģa zarnu trakta mikrobioms.

Joprojām aicinām pieteikties dalībai projektā – jo vairāk projektā iesaistīto bērnu, jo ticamāki rezultāti tiks iegūti!

FLPP pētījuma projektu “Izmainīta zarnu trakta mikrobioma biomarķieri bērniem ar autiskā spektra traucējumiem” (Projekta Nr. Izp-2018/2-0343) realizē Rīgas Stradiņa universitātes Onkoloģijas institūts sadarbībā ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu.

Iegūtie dati tiks izmantoti tikai pētnieciskos nolūkos, tie būs anonīmi. Ja vēlaties iesaistīties projektā un vienoties par iespējamo tikšanās laiku un vietu, rakstiet uz epastu: dana.isarova@gmail.com

Klientu apkalpošanas centri informē par profesionālās rehabilitācijas iespējām.

No šī gada sākuma Latvijas iedzīvotājiem tiek nodrošinātas plašākas iespējas uzzināt un iepazīties ar Sociālās integrācijas valsts aģentūras (turpmāk – SIVA) pakalpojumiem.

SIVA direktore I.Jurševska: “Sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju esam paplašinājuši iespējas plašākam sabiedrības lokam uzzināt un iepazīties ar SIVA sniegto profesionālās piemērotības noteikšanas pakalpojumu, kā arī iespēju iegūt profesionālo kvalifikāciju, līdztekus saņemot valsts apmaksātu sociālā atbalsta un rehabilitācijas pakalpojumu.”.

Paplašinātās iespējas veicinās pakalpojumu pieteikšanas pieejamību tuvāk personas dzīvesvietai.

Režīmi ar pastiprinātu kontrastu

Aa
Aa
Aa