Ar akciju CUKURGALVA Rīgas Austrumu slimnīcas ārsti aicina regulāri pārbaudīt savu cukura līmeni asinīs

21. februāris. 2019

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca sadarbībā ar biedrību „ParSirdi.lv” uzsāk akciju „Cukurgalva”, lai pievērstu uzmanību cukura diabētam kā sirds asinsvadu slimību ierosinātājam un nozīmīgam insulta riska faktoram.

Lai plašāk izglītotu sabiedrību par šo abu slimību ciešo saikni, 22. februārī stacionāra „Gaiļezers” poliklīnikā ar profesionāļu – endokrinologu, neirologu, rehabilitācijas speciālistu līdzdarbošanos norisināsies dažādi izglītojoši pasākumi, uz kuriem ir aicināts ikviens interesents.

Prof. Guntis Karelis: „Šis ir pilnīgi jauns rakurss kā runāt par insultu. Cukura diabēts veicina bioķīmiskas izmaiņas asinsvadu sieniņās – tajās izgulsnējas holesterīns, kā rezultātā tās sašaurinās. Tāpēc katram vitāli svarīgi ir zināt gan savu pulsu un asinsspiedienu, gan cukura līmeni. Saskaņā ar statistiku diabēta pacientiem ir divas reizes lielāks insulta risks. Tomēr mūsu mērķis ir darīt cilvēkiem zināmu, ka ir vairākas lietas, ko katrs pats var darīt, lai insults neattīstītos, vai, ja tas jau ir bijis – neatkārtotos.”

Endokrinoloģijas nodaļas vadītāja prof. Ilze Konrāde: „Sirds un asinsvadu slimības ir galvenais cukura diabēta pacientu nāves cēlonis. 20% cukura diabēta pacientu 7 gadu laikā mirst no sirds un asinsvadu slimībām. Jāuzsver, ka arī 1. tipa cukura diabēts ar laiku kļūst nozīmīgs riska faktors agrīnām sirds un asinsvadu sistēmas slimībām.”

Akcijas dienā jau no plkst. 10:00 darbu sāks „pacientu stacijas”, kurās būs iespēja izmērīt savu asinsspiedienu, pulsu, holesterīna un cukura līmeni. Svarīga loma šajā akcijā būs atvēlēta sarunām par veselīgu ēdienu un praktiskām apmācībām, kā ikdienā nodrošināt pietiekamu un pareizu fizisku slodzi. Akcijas laikā būs arī iespēja ar ekspres- dupleksdoplerogrāfijas izmeklējumu noteikt savu asinsvadu stāvokli. Pusdienlaikā plkst. 12:30 zālē sāksies izglītojošās lekcijas par ikdienas uztura veidošanu, fizisko aktivitāšu nozīmi un pareizu izvēli, kā arī ļoti būtisko motivācijas veidošanu un uzturēšanu: “Ārsti pacientiem katrā vizītē saka, kas jādara un ko nedrīkst darīt. It kā jau skaidrs – rekomendācijas ir labāko nodomu vadītas. Tomēr ārsti pacientu vietā neko izdarīt nevar – viss jādara pašiem. Kā izveidot un saglabāt motivāciju – dažas atbildes varēsiet rast izglītojošo lekciju laikā,” norāda viena no lektorēm Līga Ārente.

Pasākums noris sadarbībā ar Rīgas Austrumu slimnīcas Atbalsta fondu un biedrību ParSirdi.lv..

PROGRAMMA
Akcija „Cukurgalva” Stacionārs „Gaiļezers”, Hipokrāta iela 2, Rīga  2019. gada 22. februārī

No plkst.10.00
Pacientu stacijas jeb „galdiņi”:

Asinsspiediens
Pulss
Cukura līmenis asinīs
Diētas materiālu galds un saruna par ēdienu
MoCA skala
Relaksācijas tehnikas
Endokrinologa konsultācija
NB Pacientiem, kuri akcijas laikā būs veikuši SCORE testu, kas uzrādīs augstu insulta risku, tiks veikts asinsvadu DUPLEX izmeklējums – lēmumu par to pieņems speciālisti; vietu skaits ierobežots

No plkst.12.30
Lekcijas pacientiem

Kā iegūt motivāciju (Līga Ārente, endokrinoloģijas nodaļas vecākā māsa)
Veselīga uztura pīlāri/veselīgas uzkodas (Liene Sondore, sertificēta uztura speciāliste)
Veselīgas fiziskās aktivitātes- kā izvēlēties (Rehabilitācijas klīnikas speciālisti)
Kas ir ergonomika un kādēļ Tev par to jāzina (Rehabilitācijas klīnikas speciālisti)

No plkst.15.30
Lekcijas ārstiem

Hašimoto encefalopātija Pro un Contra; (dr. Gundega Gulbe)
Kognitīvo traucējumu izvērtēšana un th iespējas; (dr .Andželika Gudreniece)
Zarnu- smadzeņu ass – zinātniski pierādītais un nepierādītais;
Uztura bagātinātāji ienāk uz pierādījumiem balstītajā medicīnā
Neiroloģijā; (dr. Līga Mekša; dr. Dace Ziemele)
Endokrinoloģijā; (prof. Ilze Konrāde)

Režīmi ar pastiprinātu kontrastu

Aa
Aa
Aa