Aicina valsti kompensēt divus bērniem ar garīga rakstura traucējumiem nozīmīgus medikamentus

9. novembris. 2018

Bērnu slimnīcas fonds aicina Veselības ministriju (VM) rast iespēju kompensēt divus bērniem ar garīga rakstura traucējumiem nozīmīgus medikamentus - "Medikinet" un "Strattera", šodien žurnālistiem sacīja fonda vadītāja Liene Dambiņa.

Viņa skaidroja, ka šos divus medikamentus bērniem ar garīga rakstura traucējumiem valsts patlaban neapmaksā, taču, tā kā tie esot ļoti nozīmīgi, fonds to iegādi finansē no saziedotajiem līdzekļiem. “Speciālisti konstatējuši, ka bērni var iekļauties vispārizglītojošās mācību iestādēs, ja šis medikaments tiek lietots. Ja tas netiek lietots, diemžēl bērns nonāk speciālā skolā un viņa iespējas integrēties sabiedrībā samazinās būtiski,” sacīja Dambiņa.

Viņa norādīja, ka šie medikamenti ir pietiekami dārgi, tāpēc vecāki pašu spēkiem ne vienmēr var savu atvasi ar šīm zālēm nodrošināt ilgstoši.
Uz jautājumu, vai iemesls, kāpēc valsts neapmaksā šos medikamentus, ir saistīts ar zāļu specifiku, Dambiņa norādīja, ka šie medikamenti nav specifiski, un citās valstīs tie bērniem tiek apmaksāti. “Tas nav nekas tāds, turklāt kā jau daudziem medikamentiem arī tur ir gradācijas, proti, dārgākas un lētākas versijas. Šobrīd mēs vadāmies pēc tā, ko saka speciālisti, jo katram bērnam nebūs vienāda situācija,” sacīja fonda vadītāja.

Viņa norādīja, ka lūgums par šo medikamentu apmaksu no valsts budžeta līdzekļiem ticis izteikts jau iepriekš, un arī šogad lūgums iesniegts Veselības ministrijā, līdz ar to valsts puse par situāciju ir informēta.

Vienlaikus Dambiņa pastāstīja, ka fondā šogad strauji audzis pieprasījums pēc programmām, kurās tiek nodrošināta terapija un medikamenti bērniem ar garīga rakstura traucējumiem. Bērnu, kuriem nepieciešama šāda veida palīdzība, ir daudz, un arī izdevumi, kas saistīti ar šo bērnu grupu, ir lieli, piebilda Dambiņa.

Viņa atzina, ka psihiatrijas joma Latvijā ir problemātiska, tāpēc arī Bērnu slimnīcas fonds cenšas palīdzēt. Dambiņa norādīja, ka psihiatrijas jomā trūkst speciālistu, un šī iemesla dēļ fonds dot stipendijas jauniem psihiatriem rezidentiem, lai viņi būtu motivēti sniegt valsts pakalpojumus un strādāt Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā.

Tāpat fonds, pēc Dambiņas paustā, atbalsta individuālus pacientus, apmaksājot terapiju, kuru valsts pagaidām neapmaksā. Tāpat ar finansējumu tiekot nodrošināta pieeja speciālistiem, lai steidzamos gadījumos, kad nepieciešama agrīna ārstēšanas sākšana, varētu negaidīt rindā gadu. Ar fonda līdzekļiem arī tiekot nodrošināta dažādu valsts neapmaksātu medikamentu iegāde.

Kā pausts medikamenta “Medikinet” lietošanas instrukcijā, kas saskaņota ar Zāļu valsts aģentūru, šīs zāles lieto uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroma ārstēšanai bērniem un pusaudžiem vecumā no sešiem līdz 18 gadiem, ja ar citiem nefarmaceitiskiem līdzekļiem, tādiem kā konsultācijas un uzvedības terapija, nav sasniegti pietiekami rezultāti.

Savukārt “Strattera” lietošanas instrukcijā pausts, ka šo medikamentu lieto uzmanības deficīta hiperaktivitātes traucējumu ārstēšanai. Šīs zāles palīdzot normalizēt galvas smadzeņu aktivitāti – tās var palīdzēt uzlabot uzmanību un koncentrēšanās spēju, kā arī padarīt personu mazāk impulsīvu.

Režīmi ar pastiprinātu kontrastu

Aa
Aa
Aa