Nedzirdīgie, kuri nav LNS biedri, tiek diskriminēti?

5. februāris. 2011

Lai cilvēks ar dzirdes defektiem varētu izsaukt ugunsdzēsējus un ātro palīdzību, kaut kas tiek darīts. Drīz viņi glābšanas dienestus varēs izsaukt ar SMS. Taču, vai to varēs izdarīt arī tie cilvēki ar dzirdes defektiem, kuri nav iestājušies Latvijas nedzirdīgo savienībā, vai arī no tās izslēgti?

Datu bāzi ar nedzirdīgo cilvēku telefona numuriem uzticēts izveidot LNS. Taču tā ir sabiedriskā organizācija, kura nebūt neaptver visus cilvēkus ar dzirdes defektiem. Organizācijas Statūtos ir noteikts, ka LNS biedru sazināšanās valoda ir nedzirdīgo zīmju valoda, tāpēc daudzi cilvēki, kas dzirdi zaudējuši dzīves laikā no šīs organizācijas izvairās. Iestāšanās tur nevienam nav obligāta, turklāt no LNS var arī izslēgt par biedru naudas nemaksāšanu vai citiem pārkāpumiem.

Tātad, daudzi cilvēki ar dzirdes defektiem nemaz nav LNS biedri un VUGD iesniegtajā sarakstā nemaz netiks uzskaitīti.

Aptaujājot vairākus cilvēkus, kuriem ir noteikta invaliditāte sakarā ar dzirdes defektiem, bet kuri nav LNS biedri (daži jau agrāk ierakstījuši komentārus Apeirona mājaslapā pie iepriekš publicētajiem materiāliem par šo tēmu), viņi bija neizpratnē – kāpēc tā? Vai tiešām obligāti jāiestājas LNS, ja viņi to nevēlas? Un ko varētu darīt, lai šo situāciju novērstu?

VUGD nav vienīgie, kas datu bāzes izveidošanu uzticējuši LNS. Sakarā ar dzirdes invaliditāti atlaides abonementiem piešķir LATTELECOM, taču jāiesniedz izziņa, ka klients ir LNS biedrs! Kā LNS mājaslapā ir teikts, tas nozīmē, ka tiem, kuri nav iestājušies biedrībā, nebūs iespējams saņemt šāda veida izziņu.

Pagājušā gada septembra Rīgā 3. grupas redzes un dzirdes invalīdiem ir iespēja izmantot sabiedrisko transportu bez maksas. Protams, ka sarakstus Rīgas Satiksmei sagatavo LNS un Latvijas neredzīgo biedrība. Arī šajā biedrībā iestāšanās nav obligāta.

Pārspriežot šo jautājumu ar Apeirona valdes priekšēdātāju Ivaru Balodi, esam nonākuši pie secinājuma, ka izziņas dēļ muļķīgi dzīt cilvēku kādā organizācijā, īpaši, ja tur jāmaksā biedru nauda. Labi, ka LNB cilvēkiem ar redzes defektiem vismaz neprasa Braila raksta pārzināšanu.

Tas vēl nav viss. Sarežģījumi izsaukt glābšanas dienestus var būt arī cilvēkiem ar valodas defektiem. Arī Apeironā ir zināmi cilvēki, kas nevar parunāt gandrīz nemaz vai runā ļoti neskaidri. Arī viņiem varētu būt noderīga SMS vai pat e-pasta sūtīšana.

2011-04-06 14:09:53

Komentāri
!!!
2011-04-06 15:07:40
Nepārstāvu nevienu no minētajām organizācijām, taču man ir aizdomas, ka visi šie ierobežojumi ir tikai tāpēc, ka kāds asprātis pirms tam ir mēģinājis šos piedāvājums izmantot ļaunprātīgi. Līdz ar to, ja paši esam tādi, kādi esam, tad nav ko brīnīties, ka visi noteikumi paliek sarežģītāki un organizācijas – ne tik pretimnākošas.
***
2011-04-06 15:48:17
Par VUGD – viņiem tas būs jaunums, kas vēl nav pat ieviests. Tāpēc neviens pat gribēdams to vēl nav varējis ļaunprātīgi izmantot.
harijs
2011-04-06 21:30:59
Akal kaut kaads murgs?! Varbuut taa biedrība arī degvielas talonus dalīs?
bugi-vugdi
2011-04-06 23:36:23
Tiešām murgs! Bet VUGD laikam teiks, ka par to vienkārši nav padomājis.
Kārlis
2011-04-10 10:32:06
Šāds ierobežojums ir ieviests, lai būtu iespēja atšķirt īstu izsaukumu no maldinoša. Ja balsī ir iespējams atšķirt nelaimē nokļuvušo no cilvēka, kas izklaidējas, tad tekstā tas nav iespējams. Ja šāds ierobežojums nebūs, tad katrs, kurš zinās numuru (bērni un cilvēki, kam nav ko darīt) ik dienu sūtīs glābējus uz maldinošiem izsaukumiem.
Baiba B.
2011-04-11 10:07:29
Te ir runa par to, ka netiks uzskaitīti visi nedzirdīgie, neatkarīgi no tā, vai viņi ir LNS biedri, vai nav! Uzskaitīt var arī uz citu dokumentu pamata. Ir taču arī invalīdu apliecības, VDEVĀK izziņas, u.tml. Ja ievērojāt, pie viena no iepriekšējiem blogiem Gundega no Lizuma komentārā ierakstīja, ka noderētu arī foto palīgā sauciens. Proti, MMS. Ar daudziem mobilajiem ir iespēja fotografēt, un principā bildi ar avāriju var nosūtīt. Tikai, uz kurieni? No šiem reģistrētajiem telefoniem uz glābšanas dienestu arī MMS varētu būt bezmaksas.
Baibai
2011-04-12 22:49:21
Invalīdu apliecībā un VDEVĀK izziņā (vismaz agrāk izdotajā) nav norādīts invaliditātes veids. pēc tā nevar noteikt, ir vai nav nedzirdīgs.
Baiba B.
2011-04-13 08:06:12
Agri vai vēlu vajadzēs jaunas apliecības, kurās iekodēta plašāka informācija. Bez tam visādu biedrību vietā izziņu var izsniegt arī ārsti – speciālisti.

Režīmi ar pastiprinātu kontrastu

Aa
Aa
Aa