Koronovīrusa ziņas

25. februāris. 2020

Slimību profilakses un kontroles centrs turpina sekot epidemioloģiskās situācijas attīstībai un veiktajiem pasākumiem saistībā ar koronavīrusa izraisītās slimības Covid–19 uzliesmojumu.

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) ir izplatījis rekomendācijas ārstniecības iestādēm un ārstiem kā rīkoties, ja ir akūtas respiratoras saslimšanas gadījumi personai, kura 14 dienu laikā pirms saslimšanas apmeklēja koronavīrusa skartās valstis vai teritorijas, vai bija kontaktā ar slimnieku, kurš ir saslimis pēc ceļojuma uz koronavīrusa skartajām valstīm vai teritorijām.

Vienlaikus arī paši pacienti aicināti ziņot ārstniecības personālam par novērotajiem simptomiem – attiecīgi informējot savu ģimenes ārstu, vai arī NMPD. NMPD šādiem gadījumiem ir izstrādāts rīcības algoritms ar kuru iepazīstināts zvanu pieņemšanas dienests, brigādes dienests, kā arī reģionālās nodaļas.

Aktuālākai informācijai par koronavīrusa izraisītās slimības Covid–19 uzliesmojumu sekot līdzi SPKC tīmekļa vietnē www.spkc.gov.lv, t.sk., pieejami ieteikumi iedzīvotājiem un izglītības iestādēm, rekomendācijas ceļotājiem, kā arī biežāk uzdotie jautājumi un atbildes par koronavīrusa izraisītu uzliesmojumu.

Pasaules Veselības organizācija (PVO) 30. janvārī saistībā ar jauno koronavīrusa izraisīto uzliesmojumu Ķīnā izsludināja augstāko globālo ārkārtas situāciju veselības aizsardzības jomā. Tas darīts, lai valstis varētu efektīvāk sagatavoties gadījumiem, ja vīruss izplatās plašāk. PVO vadītājs Tedross Adhanoms uzsvēra, ka šobrīd situācija Ķīnā tiek ļoti labi kontrolēta, bet nepieciešama valstu ciešāka sadarbība ar PVO ekspertiem – mērķis ir palīdzēt visām valstīm sagatavoties. PVO vadītājs uzsvēra, ka visām valstīm jābūt gatavām veikt agrīnu vīrusa atklāšanu, ierobežošanu, uzraudzību, izolāciju, kontaktpersonu izsekošanu un lietu pārvaldību, lai koordinētu procesus. Pilnu PVO paziņojumu lasīt šeit.

Koronavīrusi ir vīrusu grupa, kas atrasta gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem. Cilvēkiem koronavīrusu infekcijas tiek reģistrētas visu gadu, īpaši rudenī un ziemā. Tie var izraisīt gan vieglas elpceļu infekcijas, gan smagas saslimšanas ar nopietnām komplikācijām (pneimoniju, nieru mazspēju) un pat nāvi. Nopietnus saslimšanas gadījumus iepriekš ir izraisījis SARS un MERS koronavīruss.

COVID-19 infekcijas avots (rezervuārs) pagaidām nav zināms. Ir apstiprināta COVID-19 pārnešana no cilvēka uz cilvēku. Visticamāk infekcijai raksturīgs pilienu un kontakta izplatīšanās ceļš. Nozīmīgs inficēšanās ziņā tuvs kontakts bez IAL lietošanas. Lai pilnībā novērtētu infekcijas izplatīšanās ceļus un riskus, ir nepieciešams vairāk informācijas.

Stingri pieturoties PVO rekomendācijām, speciālisti uzskata, ka ceļojums uz Ķīnu šobrīd nav drošs, un iesaka iedzīvotājiem uz turieni nedoties ne tikai saslimšanas risku dēļ, bet arī saistībā ar iespējamu apgrūtinātu atgriešanos. Arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) ir pārstrādājis savu algoritmu, un uz izsaukumiem dosies pie cilvēkiem, kuriem, ir gripai līdzīgi simptomi un kuri ir nesen bijuši Ķīnā vai arī bijuši tuvā kontaktā ar kādu, kurš tur ir bijis. Pašreiz PVO neiesaka piemērot nekādus tirdzniecības ierobežojumus Ķīnai.

Atbilstoši PVO sniegtajām rekomendācijām dalībvalstīm SPKC sadarbībā ar NMPD un citām iesaistītajām institūcijām nodrošina aktīvu epidemioloģisko uzraudzību un gatavību sabiedrības veselības aizsardzības pasākumu īstenošanai: agrīnai ievesto gadījumu atklāšanai, izolēšanai, diagnostikai un pretepidēmijas pasākumu veikšanai COVID-19 infekcijas tālākas infekcijas izplatīšanās ierobežošanai, t. sk. kontaktpersonu izsekošanai, kā arī sadarbībai, t. sk. pilnīgai datu apmaiņai ar PVO, ECDC un Eiropas Komisiju.

http://www.vm.gov.lv/lv/aktualitates/preses_relizes/6158_koronavirusa_izraisita_slimiba_covid19_/

Režīmi ar pastiprinātu kontrastu

Aa
Aa
Aa