Tā ir diena, kas atgādina – iekļaujoša sabiedrība nav tikai ideāls, bet konkrēta rīcība, kas sākas ar pieejamību, cieņu un vienlīdzīgām iespējām.
Šodien, 3. decembrī, mēs atzīmējam ANO Starptautisko cilvēku ar invaliditāti dienu. Tā ir diena, kas atgādina – iekļaujoša sabiedrība nav tikai ideāls, bet konkrēta rīcība, kas sākas ar pieejamību, cieņu un vienlīdzīgām iespējām.
Mūsdienu izaicinājumi cilvēkiem ar invaliditāti Latvijā un Eiropā joprojām ir būtiski:
- Vides un informācijas pieejamība joprojām nav universāla.
- Sociālo pakalpojumu kvalitāte un pieejamība ir nevienmērīga.
- Ģimenes, kurās aug bērns ar invaliditāti, bieži paliek bez pietiekama atbalsta.
- Jauniešu ar invaliditāti iesaiste sabiedrībā un darba tirgū ir nepietiekama.
- Veselības un Izglītības pieejamība.
- Jēgpilna savu tiesību realizācija.
Eiropas invaliditātes stratēģija 2021–2030 uzsver vienlīdzīgu piekļuvi, nodarbinātību, izglītību un sabiedrības attieksmes maiņu. Latvijai un mums visiem ir jāstrādā, lai šie principi kļūtu par realitāti.
Apeirona prioritātes 2026. gadam:
- Aktīvāk iestāties par vides pieejamību – būvniecībā, pilsētās, transportā, digitālajā vidē.
- Vairāk iesaistīt un atbalstīt ģimenes ar bērniem ar invaliditāti, tai skaitā piedāvājot dažādas sociālās aktivitātes
- Attīstīt ilgtermiņa projektus jauniešiem ar invaliditāti – izglītība, līderība, pašapziņa.
- Veicināt nodarbinātības iespējas un sadarbību ar darba devējiem.
- Stiprināt Apeirona A komandu, piesaistīt brīvprātīgos un sabiedrības atbalstu.
- Turpināt izglītot sabiedrību, lai mazinātu stereotipus un veidotu iekļaujošu domāšanu.
- Turpināt attīstīt interešu aizstāvību mikro un makro līmenī.
Mūsu mērķis ir skaidrs: Latvija, kurā ikvienam ir vienlīdzīgas iespējas dzīvot, strādāt un piedalīties sabiedrībā.
Šodien aicinām ikvienu – iestāties par pieejamību, iekļaušanu un cieņu. Jo tikai kopā mēs varam radīt sabiedrību, kurā neviens nav atstāts malā.
Pieejamība ir brīvība. Iekļaušana stiprini.