Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā varēs pārbaudīt plaušu veselību

21. novembris. 2018

Šodien no plkst. 12 līdz 15 Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā par godu hroniskas obstruktīvas plaušu slimības jeb HOPS dienai varēs pārbaudīt plaušu veselību, informē HOPS pacientu atbalsta grupas vadītāja Mārīte Sadauska.

Viņa norādīja, ka HOPS ir plaši izplatīta, bet vienlaikus sabiedrībā maz pazīstama, un tāpēc, lai pievērstu uzmanību plaušu veselībai, HOPS pacientu atbalsta grupa un Latvijas Medicīnas studentu asociācija aicina uz bezmaksas plaušu veselības pārbaudi.

Sadauska informēja, ka Latvijā HOPS oficiāli diagnosticēts aptuveni 25 000 pacientu, taču ārsti pneimonologi vērtē, ka patiesais pacientu skaits varētu būt daudzkārt lielāks – līdz pat 120-150 000 cilvēku. HOPS ir trešais izplatītākais nāves cēlonis pasaulē, un kopumā ar to sirgst 384 miljoni pacientu.

Kā norādīja pneimonoloģe Ineta Grīsle, HOPS pacienti parasti paši pie ārsta negriežas. “Ja mēs ieskicējam tipiskā HOPS pacienta portretu, tas ir vīrietis starp 50 un 60 gadiem, ilgstošs smēķētājs, kurš, fiziskas slodzes gadījumā izjūtot elpas trūkumu, domā, ka tas ir vecuma dēļ. Viņaprāt nav pamata domāt, ka vajag pārbaudīt plaušas. Sūdzības sākas pakāpeniski, nemanot, un visbiežāk tās izskaidro ar kaut ko citu. Tas varētu būt viens no iemesliem, kāpēc Latvijā diagnosticēta tikai apmēram sestā daļa no potenciālajiem HOPS slimniekiem,” uzskata Grīsle.

Pēc Sadauskas paustā, HOPS dienā pasākuma organizatori vēlas piedāvāt vienkāršus un ātrus bezmaksas testus, lai noteiktu savu plaušu veselības stāvokli. “Aicinām ne tikai ceļiniekus, bet arī citus interesentus izmantot iespēju un pāris minūšu laikā noskaidrot savu elpceļu veselības stāvokli Rīgas dzelzceļa stacijā,” norādīja grupas vadītāja.

HOPS ir hroniska plaušu slimība, kuras gaitā sašaurinās elpceļi un tiek apgrūtināta elpošana. Neārstēts HOPS laika gaitā noved pie letāla iznākuma – cilvēks nosmok. HOPS arī rada ļoti lielu sirds un asinsvadu slimību risku, savukārt, ja slimība tiek laikus atklāta un pareizi ārstēta, cilvēks var nodzīvot līdz sirmam vecumam.

Režīmi ar pastiprinātu kontrastu

Aa
Aa
Aa