Pārvietoties? Jā, tās ir arī Tavas tiesības

5. februāris. 2014

Transporta nozare lielākoties ir tā, kas palīdz pasaulei ātrāk griezties. Transportēt vajag teju ikvienu lietu un pavisam noteikti – katru no mums. Neieslīgšu garā problēmas un situācijas aprakstā, jo, šķiet, ikvienam ir skaidrs, ka transporta pārvadājumi ir vitāli nozīmīga sfēra jebkuram no mums. Šoreiz vēlos paust savu nostāju attiecībā uz cilvēkiem ar invaliditāti un to, kā transporta nozare atvieglo (vai ierobežo?) cilvēku pārvietošanos. Jāatzīmē, ka Eiropā katram sestajam cilvēkam ir kāda veida invaliditāte, tādēļ šie jautājumi ir īpaši nozīmīgi visiem, nevis tikai kādai nelielai grupai cilvēku.

Piemēram, cilvēkiem ar invaliditāti ceļojot nepārtraukti jāsaskaras ar diskrimināciju, kas izpaužas kā apgrūtināta iekļūšana transportlīdzeklī, nepiemērots transporta aprīkojums u.tml. Neraugoties uz to, ka patlaban Eiropas Savienība nosaka, ka cilvēki ar kustību traucējumiem var transporta pakalpojuma sniedzēju informēt pirms brauciena, lai saņemtu nepieciešamo servisu, realitātē cilvēkiem ar invaliditāti joprojām nākas saskarties ar dažādiem apgrūtinājumiem, kas savukārt nozīmē, ka tā ir diskriminācija.

Kā organizācija, kam viens no galvenajiem darbības principiem ir cilvēku ar invaliditāti diskriminācijas izskaušana, efektīva līdzdalība un integrācija sabiedrībā, kā arī vienlīdzīgu iespēju nodrošināšana, apvienība „Apeirons” aktīvi iestājas par pasažieru informēšanas par pārvietošanās iespējām cilvēkiem ar kustību traucējumiem uzlabošanu, kas tiek sasniegta, pateicoties izmaiņām Eiropas Savienības likumos (Eiropas Savienības likumdošana kopumā ir ļoti atbalstoša cilvēkiem ar invaliditāti un viņu tiesībām. Tas, manuprāt, ir labi).

2013.gada septembrī Rīgas Starptautiskajā autoostā Paneiropas autoostu asociācijas pastāvēšanas 10 gadu jubilejas ietvaros tika organizēti dažādi pasākumi, tostarp arī Eiropas Komisijas rīkota preses konference par tēmu „Pasažieru tiesības Eiropas Savienībā,” kurā piedalījās arī Eiropas Komisijas viceprezidenta Sīma Kallasa padomniece pasažieru tiesību jautājumos, bijusī Eiropas Savienības komisāre Meglena Kuneva. Patlaban pasažieru pārvadājumu joma pieejamības ziņā ir pārejas posmā – vajadzētu parādīties aizvien vairāk pieejamiem autobusiem un sistēmai vajadzētu kļūt atbalstošākai. Mēs esam novērojuši, ka Latvijā tas notiek. Lēni, bet notiek.

Atgriežoties pie Eiropas Savienības pārstāvjiem, savas vizītes laikā Rīgā M.Kuneva tikās ar pārstāvjiem no valsts iestādēm, kuras atbild par pasažieru tiesību aizsardzības aktu īstenošanu, lai pārspriestu praktiskus jautājumus, piemēram, palīdzības iespējas cilvēkiem ar invaliditāti un personām ar ierobežotām pārvietošanās spējām, kā arī sadarbības iespējas, lai informācija par pasažieru tiesībām efektīvāk sasniegtu Latvijas iedzīvotājus. Tad nu Latvijā sāka aktīvāku pasažieru informēšanu. Kampaņas „Ziniet savas pasažiera tiesības” ietvaros lidostās, ostās, dzelzceļa stacijās un autoostās visā Eiropā tika izvietoti izdales materiāli un izteiksmīgi plakāti. Kampaņas, kas notika ar saukli „Ikvienam ir tiesības ceļot”, adresāti bija arī cilvēki ar invaliditāti. Varu vien cerēt, ka kampaņa sasniegusi daudzus no jums, jo vēstījumi tiešām noderīgi – ikvienam ir tiesības ceļot!

Izmantojot Eiropas Savienības Kohēzijas fonda finansējumu, Latvijas Dzelzceļš līdz 2015. gadam ir iecerējis paaugstināt pasažieru platformas 13 stacijās Jelgavas un Jūrmalas virzienos. Peroni tiks paaugstināti līdz 55 cm no sliedes galviņas stacijās Babīte, Bulduri, Cukurfabrika, Dzintari, Imanta, Jelgava, Lielupe, Majori, Dubulti, Olaine, Sloka, Vaivari un Zolitūde. Šādi uzlabojumi cilvēkiem ar kustību traucējumiem ievērojami atvieglos iekļūšanu vilcienos. Siguldas stacija, piemēram, jau ir pārveidota. Paši bijām, apskatījām un, jā, noteikti ir daudz ērtāk, pieejamāk, un labāk nekā līdz šim. Atliek vien sagaidīt pazeminātos vilcienus, un dzelzceļa infrastruktūra būs pat ļoti pieejama ikvienam.

Tas, ko vēlos uzsvērt – ikvienam cilvēkam ir tiesības uz pieeju sabiedriskajam transportam – gan autobusiem, gan vilcieniem, gan lidmašīnām, gan visiem citiem transporta veidiem. Lai arī šobrīd esam pārejas periodā, neviens pārvadātājs nedrīkst atteikt pakalpojumu, piemēram, cilvēka invaliditātes dēļ! Situācijai šajā jomā ir tikai un vienīgi jāuzlabojas. Ja tā pasliktinās, tad kaut kas nav kārtībā un par to noteikti vajag informēt atbildīgās iestādes un personas. Lai mums visiem labs ceļavējš!

Raksts sagatavots EEZ finanšu instrumenta projekta Nr. 2013.EEZ/PP/2/MEC/017 ietvaros

EEZ_SIF_AP_kopejs.jpg

2010-06-04 15:39:13

Režīmi ar pastiprinātu kontrastu

Aa
Aa
Aa