Atzinīgi novērtē ieviestos uzlabojumus onkoloģisko pacientu ārstēšanā; mudina atbalstu pacientiem paplašināt

10. septembris. 2018

6.septembrī veselības ministre Anda Čakša tikās ar onkoloģijas pacientu sabiedrisko organizāciju pārstāvjiem*, lai pārrunātu jautājumus par veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību un kvalitāti onkoloģijas pacientiem, kā arī izteiktu viedokli par onkoloģijas jomā paveikto un nepieciešamajiem uzlabojumiem nākotnē.

Tikšanās laikā onkoloģijas pacientu sabiedrisko organizāciju pārstāvji atzinīgi vērtēja ieviestos uzlabojumus onkoloģisko slimību diagnosticēšanā un ārstēšanā, vienlaikus mudinot paplašināt atbalstu pacientiem, nodrošinot psihoemocionālo atbalstu, kā arī uzlabot pacienta informētību, proti, pacienta informēšanā un uzraudzībā iesaistīt ģimenes ārstu.

Veselības ministre Anda Čakša atzina, ka šobrīd sadarbībā ar onkologiem tiek strādāts pie algoritma, kādai jābūt pacienta uzraudzībai, kādi izmeklējumi un cik bieži tie jāveic pēc tam, kad pacients pabeidzis akūto ārstēšanos. Savukārt psihoemocionālā atbalsta nodrošināšanu būtu iespējams īstenot sadarbībā ar onkoloģisko pacientu sabiedriskajām organizācijām, vienlaikus tam vēl nepieciešams izstrādāt programmu, kāda veida pakalpojumi tiktu nodrošināti.

Sabiedrisko organizāciju pārstāvji uzsvēra, ka psihoemocionālais atbalsts, uzzinot par onkoloģijas diagnozi, kā arī ārstēšanas laikā ir ļoti nepieciešams, jo cilvēki bieži ir satriekti un neziņā par turpmāko. Tāpēc šāda pakalpojuma pieejamība pacientiem būtu ļoti nozīmīga.
Jau ziņots, ka šogad onkoloģijas jomā ir veikti ievērojami uzlabojumi – šogad onkoloģijas pacientu ārstēšanai papildus novirzīti 15,3 miljoni eiro, kas ļauj nodrošināt ap 55 tūkstošu pacientu aprūpi, ietverot pilnu ārstniecības spektru – diagnostiskos izmeklējumus, speciālistu konsultācijas, kompensējamās zāles, ķirurģisko ārstēšanu un staru terapiju.

2018.gada 1.janvāra ir paplašināta diagnostikas pieejamība pacientiem ar aizdomām par onkoloģisku slimību. Līdzīgi kā iepriekš “zaļā koridora” ietilpstošajām vēža lokalizācijām, no šā gada izmeklējumus 10 dienu laikā, no pacienta vēršanās ārstniecības iestādē, būs jānodrošina pie aizdomām uz jebkuru vēža diagnozi. Tāpat no 2018.gada 1.jūlija tiek nodrošināti pozitronu emisijas tomogrāfijas (PET) izmeklējumi personām ar aizdomām par ļaundabīgu audzēju pie diagnozēm:

• Krūts vēzis
• Bronhu vēzis
• Plaušu vēzis
• Resnās un taisnās zarnas vēzis
• Melanoma
No 2018.gada 1.septembra noteikti kritēriji PET izmeklējumu veikšanai:
• bērniem,
• pacientiem ar limfoīdu audu ļaundabīgo audzēju
• mielomas ekstramedulārās diseminācijas gadījumos

Uzlabojumi veikti arī kompensējamo zāļu pieejamībā. Valsts kompensējamo zāļu sarakstā iekļauti vairāki jauni medikamenti, kā arī kopumā kompensējamo medikamentu pieejamības uzlabošanai šogad novirzīti papildus 5 miljoni eiro. Savukārt augusta izskatā Ministru kabinetā tika skatīts Veselības ministrijas izstrādātais informatīvais ziņojums**, kas paredz ietaupītos līdzekļus hronisko pacientu aprūpē, pārdalīt dažādām veselības aprūpes jomām. Tostarp, lai nodrošinātu medikamentu pieejamību onkoloģijas slimniekiem – 1,5 miljoni eiro. Tāpat ietaupītos līdzekļus plānots novirzīts jaunu medicīnisko iekārtu iegādei – iekārtas priekšdziedzera un urīnpūšļa vēža ārstēšanai un diagnostiskai  un jauniem datortomogrāfiem vēža diagnostikai un ārstēšanai.

2018.gadā nodrošināta precīzāka, ātrāka un kvalitatīvāka onkoloģisko pacientu slimību diagnostika ar jaunākās paaudzes tehnoloģiskajām iekārtām, kas sekmē precīzāku diagnozes uzstādīšanu iegādājoties ķīmijas jaucēju un 3 lineāros paātrinātājus.

Pieaugusi arī iedzīvotāju atsaucība, veicot dzemdes kakla, krūts vēža un zarnu vēža profilaktiskās pārbaudes. Šogad valsts apmaksātas vēža savlaicīgas atklāšanas programmā atsaukušies par 18 % jeb 21 tūkstoti vairāk iedzīvotāju nekā pērnā gada 1. pusgadā. Pieaudzis arī to pacientu skaits, kas veikuši valsts apmaksātus onkoloģisko slimību diagnostiskos izmeklējumus ārpus kopējās gaidīšanas rindas jeb “zaļā koridora” ietvaros. 2018. gada pirmajā pusgadā “zaļā koridora” pakalpojumus ir saņēmuši aptuveni 30 300 pacienti, kas ir gandrīz tikpat, cik  2017. gadā kopā – aptuveni 30 700 pacienti.

*Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība ”Dzīvības koks”, krūts vēža pacientu atbalsta biedrība “Vita”, zarnu vēža pacientu biedrība “EuropaColon”.
**Informatīvais ziņojums “Par veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanai hronisko slimību pacientiem stacionārā ārstniecības iestādē finansējuma izpildi un plānotajiem pasākumiem veselības nozares reformu turpināšanai”

www.vm.gov.lv

Režīmi ar pastiprinātu kontrastu

Aa
Aa
Aa