Apeirona vadībā tiek virzīts vides pieejamības jautājums Rīgā, vai Rīgas dome turēs solījumus?

17. novembris. 2022

10.novembrī Rīgas domes Portretu zālē notika diskusija “Vides pieejamība Rīgā – mīti un realitāte” kopā ar Rīgas domes deputātiem, atbildīgajām personām un Invalīdu un viņu draugu biedrību “Apeirons”, lai aktualizētu vides pieejamības situāciju Rīgā.

Šī tikšanās notika projekta “Uz pieejamu nākotni!” ietvaros, kura laikā vairāku mēnešu garumā brīvprātīgie datēja informāciju par situāciju pilsētā un apkopoja pieejamos objektus mapeirons.lv lapā.

Šīs tikšanās mērķis bija atgādināt Rīgas domei, ka “Apeirons” ir gatavs iesaistīties vides pieejamības uzlabošanā, bet tam ir nepieciešama politiķu iesaiste. “Apeirons” vēlas, lai Rīga kļūst par tādu pašu paraugu kā citas valstis, kurās vides pieejamība ir norma, lai varam attīstīt pieejamu tūrismu un palīdzēt līdzcilvēkiem, kuri vēlas piedalīties ikdienas dzīvē. “Mēs esam sadarbības partneri”, vairākkārt uzsvēra Ivars Balodis, Invalīdu un viņu draugu biedrības “Apeirons” valdes priekšsēdētājs.

Visi klātesošie bija vienisprāti, ka “Apeirons” brīvprātīgie ieguldījuši lielu darbu, lai apsekotu Rīgu un atzīmētu visas problēmsituācijas. Pēc Jurģa Brieža, vides pieejamības eksperta, prezentācijas visi atzina, ka universālais dizains būtu obligāti jāiekļauj izglītības sistēmā, lai veidotos izpratne par vides pieejamību, un ka tā nav dažu cilvēku iegriba, bet sabiedrības norma.

Diemžēl uz mūsu brīvprātīgo jautājumiem deputātiem “kāpēc Rīga nav prasīgāks pasūtītājs un neizvirza stingrākas prasības, pieņemot tādus projektus kā Barona ielas remonts”? vai “kā varēja atvērt Āgenskalna tirgu, ja otrais stāvs nav pieejams?” atbildes nesaņēmām.

Divu stundu garās debatēs ir izstrādāti nākamie soļi un mājasdarbi, lai var veicināt vides pieejamības jautājuma aktualizēšanu gan Rīgas domē, gan valstiskā līmenī.

  1. Viesturs Kleinbergs, Rīgas domes Sociālo jautājumu komitejas priekšsēdētājs, šī gada beigās aicinās uz pētījuma par vides pieejamību prezentāciju, lai jau nākamā gada attīstības programmā iekļautu punktu par vides pieejamības stratēģiju. Viesturs Kleinbergs sarunas laikā atzina, ka “mēs esam paraugvalsts kā sarežģīt procesus ar daudziem normatīviem”.

  2. Lai atvieglotu birokrātisko slogu vides pieejamības nodrošināšanā, Vilnis Ķirsis, Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Rīgas pilsētas attīstības, plānošanas, satiksmes infrastruktūras un transporta jautājumos, ieplānos kopēju tikšanos ar Ekonomikas ministriju, lai rosinātu paātrinātu būvniecības procesu, lai, piemēram, var nolīdzināt apmales vai pārvietot stabu, ja tas atrodas ietvei pa vidu.

  3. Jurģis Klotiņš, pilsētas attīstības komitejas priekšsēdētāja vietnieks un Sociālo jautājumu komiteja pārstāvis, risinās Āgenskalna tirgus 1. stāva pieejamību un strādās pie tā, lai tiktu izveidota droša pāreja uz 11. novembra krastmalu.

  4. Turpinot plānotos darbus, Jurģis Klotiņš kopā ar Īpašuma departamentu papildinās noteikumus pilsētas līdzfinansējuma saņemšanai vēsturisko ēku fasāžu atjaunošanā, ietverot vides pieejamību kā obligātu punktu.

  5. Kā vēl viens no Jurģa Klotiņa priekšlikumiem bija Apkaimju iedzīvotāju centra Vides pieejamības kontroles nodaļas izveide, lai uzraudzītu Rīgas projektu izstrādi un laicīgi pamanītu nepilnības un varētu tās novērst.

  6. Juris Dambis, Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes vadītājs, rosināja paņemt kādu šī brīža precedentu un to kopīgi visiem atrisināt starp ministrijām, lai radītu labo piemēru, ka ir iespējams vidi sakārtot, ja grib. Tāpat viņš atzina, ka šī brīža birokrātiskais slogs ir pārspīlēts un to nepieciešams sakārtot, lai vides pieejamību veicinātu paātrinātā procesā.

  7. Kristaps Zelavs, pilsētas attīstības departamenta projektu vadības pārvalde galvenais projektu vadītājs, solīja tikšanos nākamā gada sākumā ar “Apeironu”, lai kopīgi attīstītu vides pieejamības jautājumu Vecrīgas un Centrs – Brasa attīstības stratēģijā.

Sarunām noslēdzoties, Ivars Balodis, “Apeirons” valdes priekšsēdētājs, aicināja klātesošos runāt par vides pieejamību, lai šis jautājums izskan publiskajā telpā – “par vides pieejamību ir jārunā daudz, lai veicinātu sabiedrības izpratni par tās nozīmi. Bieži vien vides pieejamības jautājums pazūd Ekonomikas, Satiksmes un Labklājības ministrijās, bet ko darīt tiem, kas ikdienā nevar aiziet pie zobārsta, jo tikai 4% zobārstu visā Latvijā ir pieejami cilvēkiem ar invaliditāti?”

Iesakām noskatīties “Apeirons” izveidotu video sižetu par tikšanos ar Rīgas domi un pārrunāto saistībā ar vides pieejamību. Lai gan projekts “Uz pieejamu nākotni!” noslēdzas, Invalīdu un viņu draugu biedrības “Apeirons” darbs saistībā ar vides pieejamību turpinās arī tālāk. Sekosim līdzi politiķu solījumiem, lai kopīgiem spēkiem varam uzlabot pašreizējo situāciju.

Projekts “Uz pieejamu nākotni!” tiek līdzfinansēts Rīgas pilsētas Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros.

 

Režīmi ar pastiprinātu kontrastu

Aa
Aa
Aa